Наука України: доступ до знань

Наука України: доступ до знань – це інформаційний портал, започаткований 2016 року Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського. Метою проєкту є надання інтегрованого доступу до наукового доробку вітчизняних дослідників, представленого в науково-інформаційних ресурсах бібліотек України.

Портал складається з чотирьох розділів:

Портал складається з чотирьох розділів:

 1. Наукові бібліотеки – реєстр наукових бібліотек України з короткою інформацією про кожну бібліотеку, її фонди та місцезнаходження, інтернет-адресу, науково-інформаційні ресурси, відомчому та інституційному підпорядкуванню.
 2. Наукові ресурси бібліотек – систематизований за регіонами, типами та галузями знань анотований інтернет-навігатор наукових ресурсів бібліотек України.
 3. Наукові установи – систематизований за типами, регіонами, галузями знань реєстр наукових установ України, призначений для проведення пошуку наукових видань українських наукових установ, пов’язаний із записами авторитетних файлів.
 4. Науковці України – систематизований за регіонами, галузями знань, відомчому та інституційному підпорядкуванню реєстр вчених України, призначений для проведення пошуку наукових видань та публікацій українських вчених, пов’язаний із записами авторитетних файлів.

Останній реєстр є найбільш популярним ресурсом порталу. Його призначення:

 • шукати колег, що займаються відповідним напрямом наукових досліджень;
 • добирати списки науковців за місцем роботи, місцем захисту дисертації, установою, відомством, містом;
 • переглядати список публікацій науковця: автореферати, дисертації, книги, наукові статті;
 • завантажувати наявні повні тексти наукових публікацій;
 • отримувати інформацію щодо наявних інформаційних джерел довідкового та біографічного характеру;
 • визначати коло науковців, пов’язаних науковими та родинними зв’язками;
 • переглядати інформацію бібліометричних профілів вчених;
 • користуватися автоматично створеним списком співавторів.

Подання всіх інформаційних блоків порталу в єдиному інформаційному інтернет-комплексі на основі електронних ресурсів національної наукової бібліотеки створює умови для проведення інформаційно-аналітичних, бібліометричних та наукометричних досліджень. У перспективі це дозволить сформувати базу знань про науку України (пов’язану з документним фондом наукових наук бібліотек), побачити достовірну картину наукової діяльності, простежити динаміку розвитку наукових шкіл та різних напрямків наукових досліджень в Україні, в тому числі у тематичному, хронологічному та географічному аспекті.