CERIF (Common European Research Information Format)

Формат наукової інформації, розроблений міжнародною некомерційною асоціацією euroCRIS (заснована у 2002 році). Місією euroCRIS є сприяння співпраці та обміну знаннями у науковому середовищі та забезпечення сумісності дослідницької інформації за допомогою CERIF. До сфер діяльності, якими опікуються учасники EuroCRIS, також відносяться дослідницькі бази даних, наукові дані відкритого доступу, інституційні репозитарії, механізми доступу та обміну науковою інформацією, стандарти та найкращі практики створення RIS (систем наукової інформації). Проєкт також підтримує DRIS (Directory of Research Information Systems – каталог систем наукової інформації) – реєстр наявних інформаційних систем в Європі (та за її межами), які можуть бути віднесені до елементів електронної дослідницької інфраструктури. Для приєднання до реєстру необхідно заповнити відповідну форму на сайті. Стандарт CERIF рекомендований з 2000 р. державам-членам ЄС для організації наукової інформації та створення записів про дослідницьку діяльність.

Більшість європейських країн збирають і зберігають наукову інформацію в цифрових сховищах різного рівня: національних, регіональних, інституційних, функціональних або тематичних. Для того, щоб отримати додаткову цінність від даних та знань, створити рівні умови для всіх учасників дослідницького процесу та зробити об’єктивнішими оцінки наукової діяльності, дані, розподілені за різними системами, мають бути узгоджені за своєю структурою з метою подальшої інтеграції та інтерпретації. CERIF для вирішення цих завдань передбачає автоматизований обмін науковою інформацією та інтероперабельність дослідницьких даних. Метою розробки стандарту є надання оптимальними засобами значних переваг для науковців (автоматизоване резюме, бібліографія, список участі у проєктах, створення інституційних вебсторінок тощо).

Основними структурними інформаційними блоками стандарту CERIF є: Персоналія, Проєкт, Установа, Публікація, Продукт, Патент, Сервіс, Обладнання, Засіб. Стандарт також передбачає складні семантичні взаємовідносини між цими структурними категоріями. Ядром концептуальної схеми метаданих CERIF є базові сутності Персоналія, Проєкт, Установа, основні результати наукової діяльності представлені сутностями Публікація, Патент, Продукт. До допоміжних сутностей другого рівня віднесено Сервіс, Обладнання, Засоби, які можуть бути представлені комп’ютерами, телекомунікаційними системами, програмним забезпеченням, приладами, фінансуванням тощо.

Член робочої групи з розробки CERIF Бріджит Йорг (Бібліотека Міддлсекского Університету, Великобританія) зазначає, що у 2010 р. підсумковий звіт констатував, що загальний стандарт вигідний не тільки для управління інформацією, а й для розширеного аналізу даних та надання доступу до даних, інформації та знання. Аналіз різних систем обміну наукової інформації показав, що поєднання різних стандартів завжди призводить до втрати частини даних у порівнянні з використанням усіма системами єдиного стандарту.

Сьогодні CERIF є базовим стандартом для європейської системи наукової інформації OpenAIRE, яка формує наймасштабніший репозитарій відкритого доступу до наукових текстів в Європейському Союзі.

Категорія: